Bölüm Hakkında

MENU

Üniversitemizin Akfırat kampüsünde 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında kurulan Mekatronik Mühendisliği Bölümü tecrübeli akademisyenlerinin yanı sıra genç ve dinamik akademisyenleriyle de kaliteli ve günün gereksinimlerine uygun eğitim verme konusunda iddialıdır.

Günümüzde her sektöre girmiş ve vazgeçilmesi imkânsız olan teknolojinin temel yapı taşı olan elektrik, elektronik, bilgisayar ve makine ile ilgili dersler eğitimleri süresince öğrencilerimize verilmektedir. Eğitim içeriğimiz sadece teorik bilgileri kapsayacak şekilde değil aynı zamanda öğrencilerimize uygulama yapıp sonuçları görme imkânı verecek şekilde düzenlenmiştir. Bunun için iyi teknolojik altyapıya sahip tam donanımlı laboratuvarlar ve teknik ekipmanlar öğrencilerimizin kullanımına sunulmuştur.

Mekatronik Mühendisliği Bölümün'de öğrencilerimiz öğrenimlerinin ilk iki senesinde lojik devreler, temel elektronik ve mekatronik sistem tasarımı laboratuvarları ile pratik yapma imkânı bulmaktadırlar. Üçüncü sınıfta ise öğrencilerimiz uygulamaya yönelik haberleşme, FPGA ile tasarım, mikrodenetleyici, elektrik makinaları, güç elektroniği ve mekatronik ölçme laboratuvarları ile yoğun pratik yapmaktadırlar. Öğrenimlerinin son senesinde ise öğrencilerimiz çeşitli ileri seviye elektrik, elektronik, makine ve mekatronik konuları üzerinde çalışma imkânı bulmaktadırlar.