Bölüm Hakkında

MENU

İstanbul Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde kurulan ve 2014-2015 akademik yılında ilk pilot adaylarını kabul eden Pilotaj Lisans Programı, özgün eğitim anlayışıyla, gelişen havacılık sektörüne dinamik, hızlı düşünen, yabancı dil becerileri gelişmiş, dünyanın her bölgesinde uçuş yapabilecek ve geleceğin mesleğine sahip havacıları ve pilotları yetiştiriyor. Programa katılan öğrencilerimiz, güçlü akademik kadro, dinamik ve yenilikçi eğitim sistemi ve sektörel işbirliklerimiz sayesinde, mevcut pilot ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, havacılık nosyonunu benimseyerek en iyi pilotlar olarak bu alanda fark yaratacaktır.

İstanbul Okan Üniversitesi Pilot Eğitimi Lisans Programı’nın avantajları;

  • Deneyimli akademisyen kadrosu,
  • Sektördeki değişim ve gelişmelere açık dinamik programlar,
  • Uluslararası bağlantılı uçuş okullarında karşılıklı uçuş eğitimi dönüşüm programları,
  • Teori, uçuş uygulaması ve araştırmaya yönelik öğretim anlayışı,
  • Bilişim Teknolojileri ile iç içe uygulamalı eğitim,
  • Eğitim dili olarak sadece İngilizce’nin kullanılması, ikinci yabancı dil desteği,
  • Yabancı öğrencilerle kültürel ve sosyal etkileşim imkanı,

“İş yaşamına en yakın üniversite” vizyonuyla çalışmalarını sürdüren ve sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik programlar açan İstanbul Okan Üniversitesi, Pilot Eğitimi Lisans Programı için sektörün önde gelen firmalarından Atlasjet ile işbirliğini sürdürüyor. Bu işbirliği kapsamında, İstanbul Okan Üniversitesindeki teori dersleri ile paralel olarak uçuş eğitimleri AFA (Atlantic Flight Academy) tarafından gerçekleştiriliyor. Ayrıca, AFA bünyesinde bulunan FNPT-II / MCC Uçuş Eğitim Simülatörü, uçuş eğitiminde öğrenci eğitim programlarının A’dan Z’ye uygulanabilmesine olanak veriyor. Atlantik Uçuş Akademisinde uçuş eğitim operasyonları Tekirdağ Çorlu Havalimanı'ndan yapılıyor. Öğrencilerimizin Solo (yalnız) Uçuşlarını müteakip, PIC (Pilot in Command - Sorumlu Pilot) uçuşları öğrenciler tarafından Edremit Körfez, Yenişehir veya Isparta Süleyman Demirel Havalimanlarına gerçekleştiriliyor.

Öğrencilerimiz, dört yıl devam eden uygulamalı lisans eğitimi sürecinde, Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilecek “ATPL (A) Pilot Lisansı” için eksiksiz hazırlanmaktadır. Bu süreçte, havacılık alanındaki 14 temel dersten oluşan 780 saat üzerinde yer dersi eğitimlerinin yanı sıra, toplam 215 saat üzerinde uçuş eğitimi verilmektedir.

Yetki Belgelerimiz