MENU

İstanbul Okan Üniversitesi Lise Öğrencileri Kısa Film Yarışması

Genel Bilgiler

Yarışmamız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, lisede okumakta olan öğrencilerin kurmaca ve belgesel türünde gerçekleştirilmiş kısa filmleriyle katıldığı bir yarışmadır.

10. İstanbul Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması aracılığıyla; sinemaya gönül vermiş gençlere, ürettikleri filmlerle kendilerini ifade edebilecekleri bir alan yaratmak, diğer gençlerin neler ürettiğini görmelerine ve paylaşmalarına olanak sağlamak ve ödül alan filmleri desteklemek amacı hedeflenmiştir. Yarışma, ayrıca, geleceğin Türk sinemasının genç yönetmenlerinin yetişmesine ve keşfedilmesine de önayak olabileceği için önem taşımakta.

İstanbul Okan Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı ve Sinema-TV Bölümü’nün düzenlediği yarışmanın temel amaçları Türkiye’de kısa filmin gelişmesine katkı sağlamak, ülkemiz üniversitelerinde çekilen kısa filmlerin düzeyinin yükselmesine yardımcı olmak, kısa film üreticileri için bir iletişim ve buluşma alanı yaratmak ve üniversite öğrencileri arasında sinemayla ilgilenenleri teşvik etmektir. Yarışmada bugüne kadar Tayfun Pirselimoğlu, Vecdi Sayar, Uğur İçbak, Feza Çaldıran, Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Defne Halman, Prof. Dr. Bülent Vardar, Burçak Evren, Ümit Ünal, Nebil Özgentürk, Natali Yeres, Mustafa Kara, Cüneyt Cebenoyan, Derviş Zaim, Mustafa Ziya Ülkenciler, Mehmet Aslantuğ, Abdullah Oğuz, Nazan Kesal,Serdar Akar, Nilüfer Açıkalın ve Gökhan Atılmış gibi birçok önemli isim jüri üyeliği yapmıştır.

Bugüne dek İstanbul Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde, Pera Müzesi’nde ve Kozyatağı Kültür Merkezi’nde yapılan yarışmamız bu yıl ikinci kez Bekir Okan Sanat, Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecektir. Yarışmaya her yıl 200 kadar film katılmaktadır ki bu, dokuz yılda, bin sekiz yüzü aşkın film anlamına gelir. Bu sayı, eşdeğer birçok festivalin çok üzerindedir. Geçtiğimiz dokuz yılda toplam 40 ödül verilmiş ve ödül alan farklı okullardan öğrenciler ağırlanmıştır. Bütün üniversitelerin sinema öğrencileri arasında bir sinerji yaratan, iletişim imkanı kuran festivalimiz aynı zamanda düzenlediği panel, atölye ve etkinliklerle de Türkiye’de kısa film alanına katkıda bulunmaktadır.

Yarışmamızda iki farklı kategoride ödül verilmektedir, ve bu yılki ödüllerin miktarları şu şekildedir:

Kurmaca Dalı
Birincilik Ödülü 1500 TL

Belgesel Dalı
Birincilik Ödülü 1500 TL

İstanbul Okan Üniversitesi Lise Öğrencileri Filmleri Kısa Film Yarışması’na ülkemizden birçok lise öğrencisinin filmleriyle katılması bekleniyor. Katılımcılar ve birçok liseden gelen öğrenciler panel, atölye ve ödül töreninden oluşan etkinlikte bir araya gelecekler.

Yarışmaya başvuran filmler, ön jürinin seçiminden sonra yönetmen, sinema yazarı, oyuncu ve akademisyenlerden oluşan asıl jüri tarafından değerlendirilecek.

Ödül kazanan filmler; 22 Nisan 2020 tarihinde İstanbul Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü içerisindeki Bekir Okan Sanat, Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılacak olan ödül töreniyle açıklanacak; sonuçlar basın ve kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Festival başvurularımız bu yıl filmfreeway sitesi üzerinden yapılacak ve finale kalanlara bilgi verilecektir.

Festival Düzenleme Komitesi:

 • Doç. Dr. Güliz Muğan - Dekan Y.
 • Dr. Öğr. Üyesi Murat Tırpan - Bölüm Başkanı
 • Dr. Öğr. Üyesi Bahar Kılıç Adilçe
 • Dr. Öğr. Üyesi Burak Kaplan
 • Arş. Gör. Görkem Önal
 • Arş. Gör. Ayşe Pelin Bektaş

Festival Danışma Komitesi:

 • Prof. Dr. Nilgün Sim Süldür
 • Prof. Dr. Süreyya Çakır

Grafik Tasarım:

 • Arş. Gör. Eda Çekil
 • Maide Kaba

Teknik Sorumlu:

 • Özkan Çolak