İstanbul Okan Üniversitesi

OKAN'LI OLMAK

MENU

Hukuk Fakültesi

test1

Hukuk Fakültesi
Belgin Ceren Kaçar

Merhaba ben Ceren. Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. Çocukken arkadaşlarım kavga ettiklerinde hemen haklıyı haksızı ayırt etmeye çalışır, arabuluculuk yapardım. Haksızlık karşısında öfkelenir, mutlaka haklının ortaya çıkmasını isterdim. Büyüyünce ne olacaksın sorusuna, “Savcı olacağım” diye cevap verirdim. Babamın savcı olan kuzeninin aile içindeki saygınlığı, ailedeki diğer insanların onun sözlerine verdikleri değer, benim savcılık hayalleri kurmama neden oldu. Çocukken kurduğum hayallere bu kadar yakın olmak gerçekten inanılmaz. Şimdi hâkimlik ve savcılık sınavlarına hazırlanıyorum. Geçen yıl Okan mezunlarının sınavlarda gösterdiği başarı beni motive ediyor.

Üniversite sınavlarına hazırlanırken hem hukuk fakültelerine yerleşebilecek bir puan elde etmeye çalışıyor hem de hukuk fakültelerini araştırıyordum. Öğretim üyesi bir aile dostumuzun kızı Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiydi. Onunla yaptığım konuşmalardan çok etkilendim ve yerinde görmek için üniversiteye geldim. Dekanımız Prof. Dr. Mustafa Koçak hocamızla tanıştım. Hukuk okumak isteyen bir gencin tüm sorularına yanıt bulacağı bir görüşme oldu. Hocamızın hem Türkiye’de hem de yurt dışında elde ettiği başarılar, akademik kariyerinin yanı sıra farklı alanlardaki mesleki başarıları, hukukun farklı mesleki kariyerlerin de kapılarını açabildiğini fark etmemi sağladı. Dekanımızın o ilk görüşmedeki yakın ilgisi, öğrenciliğim boyunca devam etti.

Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni seçerken akademik kadrosunun gücü belirleyici oldu. Duruşma salonunu gezdim ve çok heyecanlandım. Okan’ı seçmemde yeşil kampüsümüzün etkisini de yadsıyamam. Bir üniversite öğrencisinin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanmış bir kampüste eğitim alıyoruz.

Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde adalet, özgürlük, demokrasi ve insan hakları kavramlarını benimseyen, hukukun üstünlüğüne inanan, birden çok dile ve kültüre hakim, alanında uzman, birikimli hukukçular olarak yetiştiriliyoruz. Temel hukuk bilgisi yanında muhakeme, yazma ve hitabet yeteneklerimizi geliştirebileceğimiz uygulamalı bir eğitimden geçiyoruz.

Hukuk fakültesine başlamadan önce ezberimin iyi olması gerektiğini düşünüyordum. Fakültemizde öğrenciyi bilime yabancılaştıran ve hukuk eğitiminden soğutan geleneksel ezberci eğitim metotlarının yerine öğrencinin katılımcı olarak yer aldığı sorgulamaya ve tartışmaya açık eğitim metotları kullanılıyor.

Adalet Bakanlığı ile fakültemiz arasında bir iş birliği protokolü var. Bu protokol sayesinde hukuk ve adalete ilişkin kaynaklara ilk elden ulaşabiliyor, iş yaşamında kullanacağımız mekânları birebir tanıma şansı elde ediyoruz. Mesela Ceza İnfaz Kurumu ziyaretleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu sayede mezun olduğumuzda hiçbir mekana yabancılık çekmeyeceğiz.

Öğrenciliğim süresince üniversitemizde çok değerli hukukçuları ağırladık. Bu etkinliklerde çok değerli bilgilere birinci ağızdan ulaştık. Geçtiğimiz yıl aldığımız eğitimin değerini bir kere daha farklı bir şekilde öğrenmiş olduk. Fakültemize kapatılan hukuk fakültelerinden gelen arkadaşlarımız oldu. Onlarla birlikte eğitim almaya başladık. Arkadaşlarımız buradaki eğitime başladıktan sonra, arada inanılmaz bir fark olduğunu, böylesi nitelikli bir eğitimle geç de olsa tanıştıkları için duydukları memnuniyeti bizlerle paylaştı. O sohbetler sırasında ne kadar şanslı olduğumuzu bir kere daha fark ettim.

Hukuk eğitiminin çok kolay olduğunu söyleyemem, iyi birer hukukçu olabilmek için çok çalışmak gerekiyor. Gündemi yakından takip etmek, farklı konularda fikir sahibi olmak çok önemli. Bu zorlu süreç HappyLife Programı sayesinde eğlenceli hale geldi. Tenis, salon dansları ve pilates dersleri aldım. Salon danslarına devam ediyorum, çeşitli yarışmalara katılıyorum.

Üniversiteye hazırlanan arkadaşlarım, seçeceğiniz bölüm ve üniversiteyi yakından tanıyarak, araştırarak, bizzat gidip görerek tercih yapmanızı öneririm.