İstanbul Okan Üniversitesi

OKAN'LI OLMAK

MENU

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu - Havacılık Yönetimi

test1

Havacılık Yönetimi
Seyit Yılmaz

Üniversite tercihlerini yapacağım dönemde hem bu ilgi hem de havacılığın sürekli ilerleyişi ve mezun olduktan sonraki iş olanakları beni bu alana yönetti. Havacılık sektörü sürekli gelişiyor ve gelişmeye devam edecek. Son yıllarda, sivil hava ulaşım faaliyetlerinin, diğer ulaşım sektörleri içindeki önemi her geçen gün daha da artmakta. Yolcu sayısı itibariyle dünyada, son on yılda, yıllık ortalama %5’e yakın artış yaşanırken, ülkemizde dünya ortalamalarının çok üzerinde bir artış gerçekleşti Türkiye, sivil havacılık sektörü sadece yolcu-yük taşımacılığında değil, havalimanı ve terminal işletmeciliği ile hava aracı bakım, üretim ve modernizasyon hizmetlerinde de bölgesel merkez konumuna yerleşmektedir. Bu fırsatları değerlendirdiğimde havacılık yönetimi benim için netleşti.

Okan Üniversitesi’nin sektörden gelen akademisyenleri, çap olanakları ve yurt dışı bağlantıları tercihlerimi yaparken etkili oldu. İş dünyasına yakınlığıyla öne çıkan Okan’ın İstanbul’da olması da ayrıca cezbediciydi. Bir kampüs üniversitesinde okumak istiyordum. Okan’ın yeşil kampüsü, sosyal ve kültürel olanakları, yurdunun kampüsünün içinde yer alması da diğer özeliklerinin üstüne eklenince tercihim Okan oldu.

Havacılık Yönetimi Bölümü’nde, sivil hava ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren hava alanı ve terminal işletmeleri, yer hizmetleri kuruluşları ve hava yolları ile diğer havacılık işletmelerine yönelik olarak, yabancı dil bilen, ileri teknoloji bilgisine sahip, kendini sürekli yenileyebilen, bu alanlarda günümüzdeki ve gelecekteki gereksinimleri karşılayabilecek bilgi ve beceriye sahip, ulusal ve uluslararası düzeyde görev yapabilecek yönetici adayları olarak yetiştiriliyoruz. Yüksekokulumuzda Pilotaj Bölümü’nün olması da bizler için büyük bir şans akademik ve teknolojik gelişmeler açısından sürekli işbirliği içindeyiz. Üniversitemizin Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakın bir konumda olması sayesinde her zaman pratik yapabiliyoruz.

Havacılık Yönetimi eğitimim devam ederken Uluslararası Lojistik Bölümü’nde çift anadal programına başvurdum ve kabul edildim. Birbirini besleyen bu iki bölümde okumanım mezun olduktan sonra bana çok önemli fırsatlar sunacağını düşünüyorum. İki bölümü bir arada yürütmek bazen zor olabiliyor ama iyi bir planlamayla üstesinden geliyorum.

Üniversitemizdeki onlarca topluluktan biri olan Network Topluluğu’na üyeyim. Topluluk olarak birçok etkinlik düzenledik. Bu etkinlikler sayesinde iş dünyasının içinden insanlarla tanışma şansı yakaladım. Kişisel gelişimime çok büyük katkı sağladı.

Üniversiteye hazırlanan arkadaşlarım, seçeceğiniz bölümün iş olanakları çok önemli. Mezun olduğunuzda iş olanaklarının neler olduğuna bakarak tercih yapmanızı öneririm.