İstanbul Okan Üniversitesi

OKAN'LI OLMAK

MENU

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu - Turizm ve Otel İşletmeciliği

test1

Turizm ve Otel İşletmeciliği
Meltem Başoğlu

Merhaba ben Meltem. Okan Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü öğrencisiyim. Turizmi, hem sosyal olabileceğim hem de yaptığım işin geri dönüşünü pozitif olarak alabileceğim bir iş ortamı sunduğu için seçtim. Ülkemizin turizm açısından zenginliği de kararımda etkili oldu. Sadece deniz-kum değil kongre, sağlık, tarım, tarih gibi birçok turizm alanına sahibiz. Mezun olduğumda sevdiğim bir alanda geniş iş olanaklarına sahip olacağımın bilinciyle seçim yaptım.

Okan Üniversitesi’ni seçmemdeki en büyük etken, dil seçeneklerinin fazlalığı oldu. İngilizcenin yanı sıra ikinci yabancı dil olarak Rusça, Çince veya Arapça öğrenme şansına sahibiz. Türkiye’de ilk her şey dahil sisteminin uygulandığı Marco Polo Tatil Köyü’nün de Okan Grubu’na ait olması, alacağım eğitimin iş yaşamıyla doğrudan bağlantılı olacağının kanıtıydı ve öyle de oldu.

İş yaşamıyla bağlantıları çok güçlü ve bizlere iş dünyasında fırsatlar sunan hocalara sahibiz. Hocalarımız, SITE ve Türkiye Skal gibi turizm alanında faaliyet gösteren derneklerin üye profesyonelleri ile bir araya gelmemizi ve projeler yapmamızı sağlıyorlar.

Türk turizm sektöründe başarılı bir yönetici olmak için akademik bilgi ve yabancı dil donanımının yanı sıra, sektör gereksinimleri doğrultusunda gerekli bilgisayar programlarını kullanabilmek, sektörün nasıl işlediğini bilmek, iletişim yeteneklerini geliştirmiş olmak zorundayız. Bölümümüzde turizm sektöründe yönetim, insan kaynakları ve muhasebe uygulamalarını görmüş, sektörde başarılı olmak için gerekli bilgi, yetenek ve tecrübeye sahip orta ve üst düzey yönetici ile kendi işini kuracak girişimciler olarak yetiştiriliyoruz.

Okan’da öğrenciler çift anadal için özellikle teşvik edilir. Ben de Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ÇAP yapıyorum. Ders programındaki çakışmalar, bir dönem içinde normalden daha fazla ders sayısının getirdiği çalışma yükü ve sınav dönemleri biraz zorlayabiliyor ama iki bölümü de isteyerek okuduğum için çok sıkıntı olmuyor. Elimden geldiğince her iki alanla ilgili de çok kitap okuyup film, belgesel izleyip, günceli takip ederek bilgilerimi canlı tutmaya çalışıyorum. Bu da sınav zamanı çok sıkışmamamı sağlıyor.

Almanya Friedrich-Schiller Üniversitat-Jena’da da bir yıl Erasmus burslusu olarak öğretim gördüm. Çok önemli bir yıl oldu. Kendimi birçok açıdan geliştirme fırsatı yakaladım. Ayrıca uluslararası ofisimizin bağlantıları sayesinde yurtdışında katıldığım seminer ve atölyeler de kendimi geliştirmek açısından çok yardımcı oldu.

Üniversitemizdeki öğrenci topluluklarının sürekli düzenledikleri etkinlikler sayesinde farklı konularda bilgi ve tecrübe sahibi insanlarla tanışma, fikir alışverişinde bulunma şansı yakaladım. Etkinlik sonrası devam eden etkileşimler sayesinde de sosyal bağlantılarım genişledi. Kurduğumuz İnsan Hakları ve Özgürlükleri Öğrenci Topluluğu’nda da yıl boyunca hem öğrenciler hem üniversite çalışanları arasında farkındalık yaratacak etkinlikler düzenleme şansına da sahip olduk.

Üniversiteye hazırlanan arkadaşlarım, tercih yaparken sizi farklı yönlerden geliştirebilecek üniversitelere öncelik verin.