İstanbul Okan Üniversitesi

OKAN'LI OLMAK

MENU

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu - Yeni Medya

test1

Yeni Medya
İrem Güven

Merhaba ben İrem. Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Yeni Medya Bölümü öğrencisiyim. Her zaman dünyaya anlatacak bir şeylerim oldu. Etrafımda olan biteni başka bir gözle yorumlamak ve aktarmayı istiyordum. Gazeteci olmak istiyordum. Bu yönde ilerledim ve başka bir vakıf üniversitesinde Gazetecilik Bölümü’nü kazandım. Yarım dönem gazetecilik eğitimi aldıktan sonra klasik anlamda gazetecilik eğitiminin dışında bir şey yapmak istediğimi fark ettim. Değişen yeni dünyanın yeni medyasında bir iş yapmak istiyordum. Okan Üniversitesi’yle de Yeni Medya bölümlerini araştırırken tanıştım. Kampüse geldiğimizde burada kalmak istedim. Sadece doğası ya da olanakları yüzünden değil, sanırım ait hissetmeyle de ilgili bir durum yaşamam etken oldu. Akademik kadronun niteliği ve bakış açıları da beni çok etkiledi. Yüzde 50 bursla ilk tercihim olan Okan Üniversitesi Yeni Medya Bölümü’ne yerleştim.

Yeni Medya Bölümü dijital dünyanın var olmasıyla birlikte bir zorunluluk olarak ortaya çıkmış bir bölüm. Halkla ilişkiler, reklamcılık, görsel iletişim tasarımı, bilişim sosyoloji, siyaset bilimi gibi birçok farklı alanla ilişki içerisinde bir eğitim gerçekleştiriliyor. Bölümde yeni iletişim kanallarında söz sahibi olacak, içerik hazırlama, yönetim, pazarlama iletişimi alanlarda uzmanlaşmış kişiler olarak yetiştiriliyoruz.

İletişim teknolojileri, web tasarımı, sosyal medya, içerik yönetimi ve dijital uzmanlık gerektirecek benzer alanlarda teorik bilgi alıyoruz. Aynı zamanda staj ve sektörel işbirlikleri ile uygulama şansı yakalıyoruz. Farklı alanlarla ilgili de bilgi sahibi olarak yetiştiriliyoruz. Bu sayede mezun olduktan sonra iş olanaklarımız çoğalıyor. Yaptığımız stajlar da çok önemli. Daha öğrenciyken iş nasıl yapılır görmüş oluyoruz. Ben bu yaz ulusal bir TV kanalında staj yapacağım. Bu stajın bana çok şey öğreteceğini düşünüyorum.

Üniversitemin bana sağladığı en önemli olanaklardan biri de çift anadal uygulamasına verdiği destek oldu. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nde çap yapıyorum. İki bölümün derslerinin birbirine çok katkısı oldu. İletişimin medya tarafını, halkla ilişikler tarafını ve reklamcılık tarafını aynı anda öğreniyorum. Derslerim yoğun ama kampüsteki sosyal yaşam sayesinde nefes alabiliyorum.

Üniversiteye hazırlanan arkadaşlarım, tercih yaparken değişen dünyanın mesleklerini de araştırmanızı öneririm. Bizi yeni bir dünya bekliyor.