İstanbul Okan Üniversitesi

OKAN'LI OLMAK

MENU

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu - Spor Yönetimi

test1

Spor Yönetimi
Hazal Şişman

Merhaba ben Hazal. Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Spor Yönetimi Bölümü öğrencisiyim. 10 yaşından bu yana yelken sporuyla uğraşıyorum, milli sporcuyum. Spor benim yaşamım. Üniversitede sporla ilgili bir eğitim almak istiyordum. Bölümleri içinde spor yöneticiliğine karar verdim çünkü hem sporun içinde olmak hem farklı alanlarda yetkinleşmek istiyordum. Spor hem ülkemizde hem dünyada bir endüstri haline gelmiş durumda bu alanla ilgili uzmanlaşmış yöneticiye duyulan ihtiyaç da her geçen gün artıyor. Sporun içinden gelen biri olarak bu alanda yönetici olmak beni çok heyecanlandırdı. Spor Yönetimi Bölümü’ne karar verdikten sonra üniversiteler içerisinde Okan özellikle akademik kadrosuyla öne çıktı. Bölüm Başkanımız Doçent Dr. Lale Orta spor camiasının çok önemli bir ismi ve tüm diğer hocalarımız hem tanınan hem yetkin isimler. (Onların öğrencisi olduğum için çok şanslıyım.) Yeşil kampüsümüzün özellikle bir sporcu için sunduğu fırsatları da değerlendirince 1. tercihime burayı yazdım ve tam burslu olarak yerleştim. Ben sınav puanımla yerleştim ancak üniversitemizin milli sporcu bursu olduğunu da paylaşmak isterim. Milli sporcu bursumuz sadece bizim bölüm için geçerli değil. Mesela üniversitemizde mimarlık öğrencisi olan, Türkiye’den olimpiyatlara katılan ilk kadın milli yelkenci Çağla Dönertaş tam burslu olarak öğrenim görüyor.

Spor Yönetimi Bölümü’nde spor endüstrisine gerekli bilgi ve beceriyle donanmış, ulusal ve uluslararası alanın rekabetçi ortamına hazır ve istekli spor yöneticileri adayları olarak yetiştiriliyoruz. Bölüm bizlere yönetim ve organizasyon becerilerimizi geliştirmek için fırsatlar sunuyor. Bu fırsatları çok iyi değerlendirmeye çalışıyorum. Üniversitemin sunduğu fırsatlar da var. Bunlardan birisi de çift anadal programı. Sporun dışında en çok ilgilendiğim alan olan Psikoloji’de ÇAP yapıyorum. Hedefim İki alanı birleştirip sporcu psikolojisi alanında çalışmak. Bu alanda çok ciddi bir açık var. Hem sporcu, hem spor endüstrisini bilen bir psikolog olarak çok güzel şeyler yapacağıma inanıyorum.

Üniversiteye hazırlanan arkadaşlarım, üniversite seçerken imkanlarını çok iyi araştırın. Fırsatlar sunan üniversiteleri tercih edin.