İstanbul Okan Üniversitesi

OKAN'LI OLMAK

MENU

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu - Pilotaj

test1

Pilotaj
Elçin Sara Saydam

Merhaba ben Elçin. Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Pilotaj Bölümü öğrencisiyim. Pilot olmak çocukluk hayalimdi diye başlarsam çok klişe olacak biliyorum ama öyleydi. Babam helikopter pilotu, ablam hostes. Bu durumda uçmak bizim ev için doğal bir şeydi. Pilotluğun erkek işi olduğunu düşünenler artık eskisi fazla değil ama benim pilot olmak hayalimin altında kadınların çok iyi pilot olacaklarını gösterme fikri de yatıyor olabilir. Uçmanın, gökyüzünde olmanın ve bunu kendi kontrolünde gerçekleştirmenin muhteşem bir duygu olduğunu düşünüyorum. Ben bu duyguyu sürekli yaşamak istiyordum. Özgür olmak için de bundan daha iyi bir yol bulamıyordum.

Üniversite sınavına hazırlanırken önce Pilotaj Bölümü’nü kazanmak için nasıl bir yol izleyeceğimi planladım. İyi bir plan yaptım ve o plana sadık kaldım. Sınavda istediğim sonucu aldım. İstanbul’un dışında bir yerde okumak istemiyordum. Pilotaj Bölümü az sayıda üniversitede var, Okan Üniversitesi de bunlardan biri. Araştırma yaparken akademik kadrosuyla öne çıktı, Okan’ı istedim ve Okan’ın öğrencisi oldum.

Özgün eğitim anlayışıyla, gelişen havacılık sektörüne dinamik, hızlı düşünen, yabancı dil becerileri gelişmiş, dünyanın her bölgesinde uçuş yapabilecek ve geleceğin mesleğine sahip havacıları ve pilotları olarak yetiştiriliyoruz. Bölümümüz doğal olarak İngilizce. Bir yıl hazırlık programından sonra bölüm derslerine başladık. Okan Üniversitesi’ndeki ikinci yabancı dil uygulaması sayesinde dilersem Rusça, Arapça ya da Çince öğrenebilirim. İkinci yabancı dil olarak Rusça öğrenmemin mesleki anlamda bana çok büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Üniversitemizin uluslararası bağlantıları çok fazla olduğu için kampüste çok sayıda yabancı arkadaşım oldu, bu sayede İngilizcemi ilerlettim.

Üniversitenin akademik yaşantısının dışında sosyal olanakları da önemli. Ben sosyal bir insanım, insanlarla iletişimde olmayı, paylaşmayı, eğlenmeyi, seviyorum. Bu açıdan çok şanslıyım. Çok sayıda kulübümüz var. HappyLife Programı’nda modern dans eğitimi alıyorum, bu sayede hem arkadaş çevrem genişledi hem de kendimi farklı bir alanda gösterme şansı yakaladım.

Üniversiteye hazırlanan arkadaşlarım, üniversite seçerken size sunduğu tüm imkânları araştırmanız öneririm.