İstanbul Okan Üniversitesi

OKAN'LI OLMAK

MENU

Tıp Fakültesi

Tıp Fakültesi
Gizem Özge Dutar

Merhaba ben Gizem, Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim. Çocukluğumdan bu yana doktor olmayı istiyorum. Her zaman etrafımdaki hastaları iyileştirdiğimi hayal ederdim. Şimdi bu hayalime çok yakınım.

12. sınıfta sınava hazırlanırken hedefim tıp fakültesiydi. Ancak sınav istediğim gibi geçmedi. Tercih dönemi geldiğinde çok kritik bir kararla karşı karşıya kaldım. Ya hiç hayalimde olmayan bir bölümü seçip okuyacaktım ya da sınava bir daha hazırlanacaktım. Araştırma yapmaya başladım. Okan Üniversitesi’ni orada okuyan arkadaşlarımdan duymuştum ve üniversitelerinden övgüyle bahsediyorlardı. Tercih döneminde Okan Üniversitesi’ne geldim. Üniversiteyi ve Tıp Fakültesi’ni gezdim ve çok etkilendim. O gün Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semih Baskan’la tanıştım. O tanışma hayatımın şansı oldu. Semih Hoca bana kendi hayallerinden bahsetti. Çok büyük başarılar elde etmiş, profesörlüğe kadar yükselmiş, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı olarak uzun süre görev yapmış. Yüzlerce doktoru yetiştirmiş bir hocanın hala hayal kurması ve bunları gerçekleştirmek için gösterdiği çaba beni çok heyecanlandırdı. Koskoca bir dekanla karşı karşıyaydım ve bana hayallerini anlatıyordu. Bana benim neler yapmak istediğimi sordu, tıp eğitiminin sabır isteyen, zorlu ve disiplinli bir eğitim olduğunu anlattı. Böyle bir eğitime hazır olup olmadığımı sordu. Ben de bunu her şeyden çok istediğimi söyledim. O da bana “Bunu gerçekten çok istiyorsan başarabilirsin” dedi. İşte o an sınava tekrar hazırlanmaya karar verdim. Kampüsten çıkarken içimden “Seneye buraya Okanlı olarak geri döneceğim” diyordum. Antalya’ya döndüm ve sınava hazırlanmaya başladım. Zaman zaman yoruldum ancak doktor olma hayali beni motive etti ve çalışmaya devam ettim. Sınava girdim ve Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümünü yüzde 50 burslu olarak kazandım.

Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri olarak geldiğimiz ilk andan itibaren çok büyük bir sevgi ile karşılandık. Tüm hocalarımız bizlere yüreklerini ve kapılarını açtılar. Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri olarak hücreden başlayarak organlara kadar uzanan bir süreçte insan vücudunun tüm anatomi, histoloji, fizyoloji, tıbbi biyokimya, tıbbi biyoloji ve genetik tıbbi mikrobiyoloji derslerinin entegre olarak verildiği bir sistemde eğitim alıyoruz. Bu temel bilgileri aldıktan sonra 4. dönemden itibaren hasta ile birebir temasa geçip klinik bilgiler alıyoruz, değişik stajlar yapıyoruz. 6. dönemde ise hasta ile iletişimin sağlandığı, sağlık sorunlarının çözüldüğü 12 aylık dönemi tamamlayarak mezun oluyoruz. Bu eğitim gerçekten hiç kolay değil. Çok çalışmayı, disiplini ve sabrı gerektiriyor. Tüm problemlerimizin çözümünde birbirinden değerli hocalarımızın yanımızda olması bizim en büyük gücümüz.

Ülkemizde sayılı simülasyon merkezlerinden biri de bizim üniversitemizde yer almakta. Bu bizim için büyük şans. Simülasyon gerçekte var olan işlerin ekipmanların davranışların ya da bazı bilişsel aktivitelerin taklit edilmesi olarak tanımlanıyor. Hekim olmadan önce simülatörler üzerinde uygulamaları öğrenme şansı yakalıyoruz. Bu eğitim bize hastaya zarar vermeden, tekrarlayarak, hatalar yaparak ve yapılan bu hatalardan dersler çıkararak deneyim kazanmamızı sağlıyor. Tüm bu yaptığımız işlemler düzenli olarak kayıt altına alınıyor. Simülasyon Merkezimizde kaza yeri ve ambulans alanı hareketli ambulans içinde bilgisayar destekli travma simülatörü bulunuyor. Bu sayede kaza senaryolarını uygulayabiliyoruz. Acil servis gerçek acil servis koşullarında simülatörler konuşabiliyor, simülatörlerin nabız sayımı kalp ve solunum seslerini dinleyebiliyoruz. Temel beceri laboratuvarlarında maketler üzerinde kalp masajı uygulaması yapabiliyor, hava yolu denetimleri, damar yolu açma ve sonda takma gibi işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Doğum salonunda normal ve zor doğumlara ait senaryoları maketler eşliğinde öğreniyoruz. Ameliyathane koşullarında hastalara yapılabilecek her türlü cerrahi girişimi öğreniyoruz. Yoğun bakımda erişkin ve pediatrik hasta senaryoları ile mekanik ventilasyon uygulamaları gerçekleştirebiliyoruz. Her türlü uygulama ve sınavlar kayıt altına alınıyor ve değerlendiriliyor. Burada eğitmenlerimizle birlikte kayıtları inceliyor, böylece de aynı hataları tekrarlamıyoruz.

Sizlere en büyük şansımız olan hastanemizden de bahsetmek istiyorum. Daha ilk tanışmamızda Semih hocamız bir tıp fakültesinin kendi hastanesi olmadan eğitim ve araştırma yapmakta çok eksik kalacağını dile getirmişti. Eğitim almaya başlayınca biz de bunun ne kadar doğru olduğunu gördük. Tuzla’da 50.000 metrekare alana sahip, 250 yatak kapasiteli, içerisinde 10 ameliyathane, 47 erişkin ve yoğun bakım ünitesinin yer aldığı Okan Üniversitesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanemiz hem benim gibi tıp fakültesi öğrencilerine hem de üniversitemizdeki sağlık programlarında okuyan tüm öğrencilere uygulama imkanı sunuyor.

Üniversiteye hazırlanan arkadaşlarım hiçbir zaman umudunuzu kaybetmeyin bu sınav sizin ne kadar iyi olduğunuzla alakalı değil. Sadece yapabildiğinizin en iyisini yapın.

OKANLI OLMAK

Okanlı olmak öncelikle iyi insan olmaktır; değerleri olan, ülkesine ve dünyaya karşı sorumluluklarının farkında olan özgür bireyler olarak hayata hazırlanıyoruz. Günümüz koşullarında İngilizce bilmek şart. Biz dilersek İngilizceyi Miami’de Okan International University’de öğrenme şansına sahibiz. Sadece İngilizce bilmenin yetmediği dünyamızda Çince, Rusça Arapça dillerinden birini ikinci dil olarak öğrenebiliyoruz. Türkiye’de ilk kez bizim üniversitemizde gerçekleştirilen Girişimcilik Dersleriyle kendi alanında bir numara olmuş sektör liderlerinden nasıl başardıklarını öğreniyoruz. CO-OP Programı sayesinde staj uygulamalarından farklı olarak yüzlerce şirketle anlaşması olan üniversitemiz, bizleri uygun şirketlere yerleştirerek bir dönemimizi uygulamayla geçirmemizi sağlıyor. Bu sayede iş yaşamına başlamadan kariyerimizin temellerini atmış oluyoruz. Mezun olabilmemiz için sadece kendi derslerimizden başarılı olmamız yetmiyor aynı zamanda kariyer ve yaşam programında da başarılı olmamız gerekiyor. Bu program sayesinde gelecekteki kariyerimiz için hazırlıklarımızı tamamlıyor, kendimizi sosyal kültürel sportif alanlarda geliştiriyoruz. Özellikle Happy Life programıyla tangodan masa tenisine, yüzmeden santranca çok geniş bir yelpazede kendimizi gerçekleştirebiliyoruz. Bizden yana olan üniversitemiz çift anadal ve yan dal programlarına bizi teşvik ediyor, bu programlar için ayrıca ücret talep etmiyor. Burslarımız da karşılıksız ve kesintisiz.

DÜNYA ÖLÇEĞİNDE YEŞİL KAMPÜS

Günlük hayatımızın büyük bölümünü kampüste geçiriyoruz. Bu nedenle bir öğrenci için kampüs olanakları çok önemli. Ana yerleşkemiz olan Tuzla Kampüsü 160.000 metrekarelik bir alana kurulu. 24 saat yaşayan yeşil kampüsümüzde; çimlerde uzanırken onlarca farklı çiçeğin renkleriyle büyülenip göldeki kuğuları izleyip ağaçlardan meyve toplayabiliyoruz.

Kampüs içinde 1500 kişilik modern yurt binalarımızda farklı konaklama seçeneklerine sahibiz. Kampüsümüzde kapalı spor salonu, yüzme havuzu, fitness, squash salonu, pilates ve aerobik stüdyoları, tenis kortları, halı saha ve basketbol sahalarımız bulunuyor. Ayrıca kampüsteki yemekhane, restoran ve kafelerde her bütçeye uygun yiyecek bulma şansına sahibiz. Marketten kuaföre, tüm ihtiyaçların düşünüldüğü bir kampüste yaşıyoruz. Oyun ve sinema salonumuz sayesinde eğlenceli zaman geçiriyoruz. Bir üniversitenin en önemli yapı taşlarından birisi de kütüphanedir. Kütüphanemizde binlerce basılı ve dijital yayın sayesinde araştırmalarımızı ve ödevlerimizi daha nitelikli yapabiliyoruz. İlgimizi çeken öğrenci topluluğuna katılabiliyor, aynı zamanda kendi topluluğumuzu da kurabiliyoruz.

Kampüsümüz Sabiha Gökçen Havaalanı’na 5 dakikalık uzaklıkta. İstanbul gibi trafiğin çok büyük problem olduğu bir şehirde hem İstanbul’un tüm olanaklarından faydalanıyor hem de şehrin karmaşasından uzakta kalabiliyoruz. İstanbul üniversite eğitimi almak için farklı fırsatları içinde taşıyor. İstanbul’da hem üniversite okuyoruz hem de İstanbul’u okuyoruz. Okan Üniversitesi öğrencileri olarak mezun olduğumuzda sadece bir diploma elde etmiyoruz. Kendi alanımızda uzmanlaştığımız kadar, entelektüel birikimi olan sosyal bireyler olarak hayata adım atıyoruz. Biz burada bir kültür kazanıyoruz.