İstanbul Okan Üniversitesi

OKAN'LI OLMAK

MENU

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi - İç Mimarlık Bölümü

test1

İç Mimarlık Bölümü
Semih Doğan

Merhaba ben Semih. Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü öğrencisiyim. İlkokuldayken öğretmenimiz bize maket yapma ödevi verdi. Maketi yapmak beni çok mutlu etti. Maketlere ilgi duymaya başladım. Sürekli olarak maketler yapıyor, onların gerçeklerini yapacağım günleri hayal ediyordum. Resim yapmaya başlamam da tam o dönemlere geliyor. Resim tamamen bana ait bir dünya kurmamı sağladı. Renklerin dans ettiği özgür bir dünya. Kırklareli’nde düzenlenen resim yarışmasında birincilik elde ettim. Lüleburgaz’dakinde ise üçüncülük elde ettim. Yarışmalardaki bu dereceler, resme olan ilgimi daha da arttırdı. Lüleburgaz Güzel Sanatlar Lisesi’ne kaydoldum. Lisede iç mekânları tasarlamak çok daha fazla ilgimi çekmeye başladı ve iç mimar olmaya karar verdim. İç mimarlığı hangi üniversitede okuyacağımı araştırırken lisede çok değer verdiğim bir öğretmenim Okan Üniversitesi’nin İç Mimarlık Bölümü’nün akademisyenlerinin niteliklerinden ve çizim atölyelerinin imkânlarından bahsetti. Hocamın tavsiyesiyle Okan Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü özel yetenek sınavına girdim. Sınav sırasında hocalarla tanışma olanağı buldum. Gerçekten ilgi ile karşılandım. Atölyeleri gezme şansım oldu. Burada hayallerimi gerçekleştirebileceğim çizimleri yapabileceğimi anladım. Ne mutlu ki sınavı tam burslu olarak kazandım. (İç Mimarlık Bölümü artık özel yetenek sınavıyla değil merkezi yerleştirme ile öğrenci alıyor.)

İç Mimarlık Bölümü’nde düşünsel ve yaratıcı kimliğimizin gelişmesi için hazırlanan bir programla eğitim alıyoruz. Sektörün nabzını tutan hocalara sahibiz. Hocalarımız konuları asla teoride bırakmazlar. Mutlaka uygulama yapmamızı sağlarlar. İş hayatındaki deneyimlerini bizlerle paylaşırlar.

Mezun olduktan sonra kendi işimi yapmak istiyorum. Türkiye’de ilk kez bizim üniversitemizde verilen Girişimcilik Dersleri’nde iş dünyasının liderlerini dinleme şansım oldu. Bu sayede nasıl yapacağımı öğrendiğim kadar, nasıl yapmayacağımı da öğrendim.

Yeşil kampüsümüz birçok olanağı içinde barındırıyor. Benim için en önemli olanaklardan birisi yurtlar oldu. Ben yurtta kalıyorum. Yurtların kampüsün içinde olması benim için büyük avantaj. Uzun saatler çizim yaptıktan sonra yürüyerek odama gidiyorum.

Üniversiteye hazırlanan arkadaşlarım içinizde taşıdığınız yetenekler çok önemli, bazen farkına varamayabilirsiniz, kendinizi keşfedin.