İstanbul Okan Üniversitesi

OKAN'LI OLMAK

MENU

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi - Görsel İletişim Tasarımı Bölümü

test1

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü
Öykü Başaran

Merhaba ben Öykü. Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencisiyim. Lisede grafik tasarımı ve fotoğraf okudum. Dijital ortamda bir şeyler üretmekten çok hoşlanıyordum; çalışıyormuş gibi değil de eğleniyormuş gibi hissediyordum, hala da öyle hissediyorum.

Hayattaki en şanslı insanlar eğlenirken para kazanan insanlardır. Onlardan biri olmak istedim ve çok sevdiğim alanla ilgili bir meslek seçtim. Özel yetenek sınavlarına girdim. Okan Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nü tam burslu olarak kazandım (bölümümüz artık özel yetenek sınavıyla değil, merkezi yerleştirme ile öğrenci alıyor).

Farklı üniversitelerin de güzel sanatlar fakültelerinin özel yetenek sınavlarına girdim, onlardan da burs elde ettim fakat Okan Üniversitesi’ni tercih ettim. Çünkü hem kampüs olanakları büyüleyiciydi hem de Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün akademik kadrosu, stüdyo, atölye ve multimedya laboratuvarlarıyla farklı teknik ve uygulamalara sahip olması beni cezbetti.

İletişimin belirleyici olduğu günümüz dünyasında, yaratıcı olabilmek için etkin bir uygulama ortamı gerekiyor. Bölümüzde resim, özgün baskı, fotoğraf ve görsel tasarım atölyeleri bizlere bu ortamı sağlıyor. Görsel iletişim tasarımına devam ederken üniversitemizin bizleri teşvik ettiği çift anadal programına yöneldim. Yeni Medya Bölümü’ne kabul edildim. İki bölümü bir arada okumak zor ancak mezun olduğumda elde edeceğim olanakları düşündüğümde bu zorluklarla baş edebiliyorum.

Sınava hazırlanan arkadaşlarım, özellikle teknik bir bölüm seçecekseniz laboratuvar koşullarını çok iyi inceleyerek karar verin. Çünkü bu bölümlerde uygulama şansı yakalayamazsanız başarılı olamazsınız.