İstanbul Okan Üniversitesi

OKAN'LI OLMAK

MENU

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi - Mimarlık Bölümü

test1

Mimarlık
Gizem Uçar

Merhaba ben Gizem. Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisiyim. Çocukluktan bu yana kendimi sanatla ilgili bir alanda var etmek istiyordum. Yapacağım meslek benim için sadece bir iş olmamalı, benimle sanat arasında bir bağ kurmalıydı. Lisedeyken ne yapacağımı çok net olarak belirleyememiştim. Mimarlık da hayallerimin içinde yer alıyordu. Sayısal bölümde okuyan bir öğrenci için sanatla da ilişkisi olan mimarlık cazip geliyordu. Üniversite sınavına hazırlanırken Okan Üniversitesi kampüsüne bir gezi düzenlendi. Kafamdaki sorularla birlikte Okan Üniversitesi’ne geldim. Okan Üniversitesi’nin kapısından içeri girdikten sonra beni başka bir yaşam karşıladı. Yeşil kampüs, binaların modernliği ve içindeki öğrencilerin özgürlüğü beni çok etkiledi. O gün Mimarlık Bölümü’ndeki hocalarla sohbet etme fırsatı yakaladım, laboratuvarları gezdim, proje yapan öğrencilerle konuştum. Evet, kesinlikle mimarlık okumalıydım ve Okan Üniversitesi bunun için en doğru yerdi. Bu kararla kampüsten ayrıldım ve eylül ayında Okan Üniversitesi’ne mimarlık öğrencisi olarak geri döndüm.

Mimarlık Bölümü’nde tarihsel ve sosyal farkındalığa sahip çevresel ve etik anlamda duyarlı, son teknolojiler hakkında bilgi sahibi, yaratıcı ve çağdaş mimarlar olarak yetiştiriliyoruz. Proje tasarım stüdyolarında kendini dünya çapında kanıtlamış sanatçı mimarlardan ve akademik alanda yenilikçi görüşlere sahip genç akademisyenlerden eğitim alıyoruz. Hocalarımızın tamamı bizimle birebir ilgileniyorlar. Okuduğum süre içerisinde, hocalarımla tek tek görüşüp fikir alışverişi yapma şansım oluyor. Bu iletişim kolaylığı hem mesleki anlamda beni geliştiriyor hem de kişisel gelişimime büyük katkı sağlıyor. Bu iletişimler sırasında dünyadaki diğer ülkeleri, kültürleri tanımadan iyi bir mimar olmak mümkün değil. Bunun için özel bir çaba harcıyorum. Şimdiden 11 ülke gezdim. Gezgin ruhluyum, gezmeye devam etmek istiyorum.

Okulda birçok topluluğa üyeyim ama bunların içinde en aktif olarak çalıştığım, başkanlığını da yürüttüğüm Tasarım Topluluğu. Tasarım Topluluğu’nda sadece mimarlık öğrencileri yok. Farklı bölümlerden arkadaşlarımız da var. Topluluk olarak sanatta ve iş dünyasında kendini var etmiş duayen isimleri üniversitemizde ağırlıyoruz. Farklı üniversitedeki öğrencilerle workshop’lar düzenliyoruz. Fakültemiz ve üniversitemiz tüm bu çalışmalarımızda bize destek oluyor.

Altını çizmek istediğim konulardan birisi de HappyLife Programı. Bu program sayesinde hep ilgim olan satrancı ve tenisi öğrendim. Tenis hayatımın bir parçası oldu. Artık sürekli tenis oynuyorum.

Şu anda sınav hazırlığı yürüten ya da tercih yapacak arkadaşlara öncelikle hedef belirlemelerini, puan ve sıralamalara bakmaksızın üniversiteleri ziyaret ederek üniversitelerin akademisyenleriyle konuşarak karar vermelerini öneriyorum.