İstanbul Okan Üniversitesi

OKAN'LI OLMAK

MENU

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi - Sinema-Televizyon Bölümü

test1

Sinema - Televizyon Bölümü
Engin Yıldırım

Merhaba ben Engin. Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümü öğrencisiyim. Sınava sözel bölümden hazırlandım. Üniversite sınav sonucunda ilk 1000’de yer alarak Okan Üniversitesi Sinema-Televizyon Bölümü’ne tam burslu olarak yerleştim. Sinemaya her zaman meraklıydım. Ancak lisede mutlak bir tercih olarak Sinema-Televizyon Bölümü üzerinde durmuyordum. Sınava hazırlanırken aklımın bir tarafında sinema, bir tarafında da psikoloji duruyordu. Hem insanları anlamak hem de insanların hikayelerini anlatmak istiyordum. Üniversiteleri araştırırken çift anadal olanakları fazla olan üniversiteleri bulmaya çalıştım. Okan Üniversitesi öğrenciden yana tavrıyla benim listemde birinci sıraya girdi. Tam burslu olarak kazandığım üniversitem, başarımı destekleyerek eğitimime harcamam için bana nakit burs da sağladı. Yurt ve yemek burslarıyla da beni ödüllendirdi. Psikolojiden çift anadal yapıyorum. Üniversitemizde çift anadal ve yandal programlarına ayrıca bir ücret ödenmiyor, ben de herhangi bir ücret ödemiyorum. Psikolojiden çift anadala başladığımda etrafımdakiler bu iki ayrı alanı nasıl birleştireceğimi soruyorlardı. Ben de ilk başlarda acaba zorlanabilir miyim diye düşündüm, ancak bu iki alan birbirini besliyor.

Sinema-Televizyon Bölümü’nde tüm geleneksel ve modern pratikleri, kuramsal ve tarihi yaklaşımları öğreniyoruz. Bundan daha önemlisi bu öğrendiklerimizi kullanıp kritik ediyoruz. Güzel sanatların diğer alanlarıyla disiplinler arası çalışmayı da öğrenerek yaratıcılığımızı geliştiriyoruz. Bölümümüzün birbirinden değerli ve birikimli hocaları sayesinde farkındalığı yüksek, teknik açıdan donanımlı, toplumsal sorumluluk bilincine sahip bireyler olarak yetişiyoruz.

Üniversitenin bana sağladığı en büyük olanaklardan biri de çalışan öğrenci programı oldu. Çalışan öğrenci olarak kazandığım para sayesinde kısa filmler çekme imkanı buldum. Üniversitem beni her zaman destekledi ve desteklemeye devam ediyor.

Üniversiteye hazırlanan arkadaşlarım, sizlere üniversite seçerken size sağlayacağı tüm olanakları öğrenip ona göre tercih yapmanızı öneririm.