İstanbul Okan Üniversitesi

OKAN'LI OLMAK

MENU

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi - Sosyoloji Bölümü

test1

Sosyoloji Bölümü
Tuğçe Küçük

Merhaba ben Tuğçe, Okan Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Üniversite sınavına hazırlanırken sanki hayatımı, geleceğimi iyi ya da kötü yapacak olan tek şeyin sınav olduğunu düşünüyordum. Öyle olmadığını üniversiteye geldikten sonra anladım. Okuduğum, ilgilendiğim alanları düşünerek Sosyoloji Bölümü’nü seçmeye karar verdim. Uluslararası İlişkiler de aklımın bir yerinde duruyordu. Her iki bölüme de ulaşabilme imkanından o zamanlar haberim yoktu. Sosyolojiye ilgim daha fazla olduğu için sosyolojiye yöneldim.

Tercih zamanı geldiğinde Okan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü ve akademik kadrosunu araştırdım ve toplumsal araştırmalarla öne çıkan akademisyenlerin yer aldığı Okan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü tercih ettim. Okula geldiğim ilk günden itibaren hocalarım, arkadaşlarım gibi sadece bir adım uzağımda oldular. Sosyoloji eğitimimi alırken öğrendim ki çift anadal programı sayesinde Uluslararası İlişkiler eğitimini de alabilirim. İlk başlarda iki bölümü bir arada yürütmenin zor olacağını düşünsem de planlı ve sistemli çalışılınca başarabildiğimi gördüm. Birbirini besleyen iki farklı alanda uzmanlaşıyor, farklı düşüncede insanlarla bir arada olarak fikir alışverişinde bulunabiliyorum.

Okan Üniversitesi sadece ders alanında bizleri desteklemekle kalmıyor aynı zamanda hobilerimiz için de bizlere imkan sunuyor. İlk sene yurtta kaldım ve keman öğrenmeye başladım. Akşamları müzik odasında keman çalışmalarıma da devam etme fırsatı buldum. Okan Üniversitesi’nde tanıştığım Toplum Gönüllüleri Kulübü sayesinde bireysel olarak yapmaktan çok keyif alacağım işleri kocaman bir toplulukla hayata geçirme olanağı buldum. Onlarla birlikte evsizlere çorba dağıtmaya gittim, eski bir ilkokulu yenileme projesinde görev aldım, farklı illerde eğitim kampları yaptım, Türkiye’nin dört bir yanından insanlar tanıdım. Bölüm kulübümüz olan Toplumsal Cinsiyet Kulübü’nde tüm fikirlerimi açıklıkla ifade edebiliyorum.

Okulumuzun HappyLife Programı ise bize farklı ilgi alanları edinme şansı tanıyor. Bu program sayesinde büyük bir keyifle pandomim ve salsa eğitimlerimi aldım.

Geçen dönem bölüm hocalarımızın desteğiyle bir gazetede staj yaptım. Bu dönem de kariyer merkezimizin planlamasıyla kurumsal bir şirketin insan kaynakları departmanında staj yapacağım. Böylece okurken farklı iş alanlarını gözlemleyebildiğim için mezun olduğumda nasıl bir kariyer planlayacağıma daha kolay karar vereceğim.

Tek bir kapıdan girdiğim üniversitem, bana başka kapıları da açıyor. Bu sayede geleceğe umutla bakıyorum.

Üniversite sınavına hazırlanan arkadaşlarım, hayat birçok seçeneğe sahip. O seçenekleri iyi değerlendirmek ise bize ait. Üniversite sınavı sizin seçeneklere ulaşmanız için araçlardan biri, önemli olan o sınavdan sonraki seçenekleri görmek olacaktır. En önemlisi de o seçenekler içinde size en uygun olanını bulmaktır.