İstanbul Okan Üniversitesi

OKAN'LI OLMAK

MENU

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi - Psikoloji Bölümü

test1

Psikoloji Bölümü
Onur Bozdemir

Merhaba ben Onur, Okan Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü öğrencisiyim. Nerden başlamalı, haydi en başından başlayalım… 1996 yılında, henüz 2 yaşındayken talihsiz bir trafik kazası geçirdim ve bu kaza sonucu ne yazık ki ayaklarım hareket fonksiyonlarını yitirdi. Bu nedenle okul hayatıma 3 yıl geç başladım. Tedavi süreci, hastaneler, doktorlar, fizik tedavi seansları uzun ve zorluydu. Doğal olarak eğitimim de bundan olumsuz olarak etkilendi. Çok fazla eksiğim oldu. Üniversite hazırlık sürecinde ciddi bir çalışmayla eksiklerimi büyük ölçüde tamamladım. Üniversiteye yerleşebilecek puanı elde ettim. Ancak hangi programda okuyacağıma karar vermekte çok zorlanıyordum. Okan Üniversitesi’nin Tercih ve Tanıtım Günleri’ne geldim, orada Şirin Hoca’yla (Aday İlişkileri Müdürü Servet Şirin Gülsün) uzun sohbetler gerçekleştirdik. İlgi ve yeteneklerimi belirleyip benim için en uygun olanları ortaya çıkardık. Bu alanlar içinde psikoloji ilk sırada geliyordu. Sabırlıydım, problemlere çözüm bulmayı zor bir yoldan öğrenmiş olsam da çok iyi biliyordum. İnsanlara yardım etmeyi çok seviyordum. İyi bir dinleyiciydim ve uzun tedavi süreçlerinde kendi içime yaptığım yolculuklarda duygular ve davranışları hakkında bilgi sahibi olmuştum.

Benim aldığım puan Psikoloji Bölümü’nü tam burslu olarak kazanmaya yetmiyordu. Ama bu psikoloji okumamın önünde bir engel değildi. Okan Üniversitesi’nin engelli bursuna başvurdum ve tam burslu olarak Okan Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne yerleştim.

Okan Üniversitesi Psikoloji Bölümü eğitim dili yüzde 30 İngilizce olduğu için 1 sene hazırlık sınıfı okudum. Psikoloji Bölümü’nde temel kuram ve yöntem bilgisi edinmiş, edindiği donanımı etkin şekilde kullanan, etik duyarlılığı yüksek psikologlar olarak yetiştiriliyoruz. Bize zengin kuramsal bir altyapı sunuluyor, güçlü bir metodoloji eğitimi veriliyor ve çeşitli uygulama olanakları sağlanıyor. Bu eğitimi veren değerli hocalarımızla birebir iletişim kurabiliyor olmamız da başka bir şans. Okan Üniversitesi’nin yeşil kampüsü biz engeliler için engelsiz bir yaşam sunuyor.

Sınava hazırlanan arkadaşlarım, biliyorum klişe gelecek ama hayattaki tek engel insanın kendine koyduğu engellerdir. Kendinize engeller koymayın ve mücadele etmekten vazgeçmeyin. Hayat size farklı fırsatlar sunacaktır.