İstanbul Okan Üniversitesi

OKAN'LI OLMAK

MENU

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi - Çince Mütercim Tercümanlık Bölümü

test1

Çince Mütercim Tercümanlık Bölümü
Mine Altıntaş

Merhaba ben Mine. Okan Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Çince Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencisiyim. Lisede mimar olmak istiyordum. Ama mimarlıkla ilgili hayaller kurmuyordum. Dil öğrenmeyi farklı ülkeler gezmeyi, yeni insanlar tanımayı ve yeni kültürler görmeyi hayal ediyordum. Zaten İngilizce ve Almancayı ana dilim gibi konuşabiliyordum. Bu hayaller ve dile öğrenmeye olan yatkınlığım ve hevesim beni dille ilgili alanlara yönlendirdi. Ya Dil ve Edebiyat Bölümü ya da Mütercim Tercümanlık Bölümü okuyacaktım. Benim istediğim yaşam biçimiyle Mütercim Tercümanlık Bölümü daha iyi örtüştüğü için mütercim tercümanlığa yöneldim. Üçüncü dil olarak da yükselen coğrafyanın dili olan Çinceyi seçtim. Çince Mütercim Tercümanlık Bölümü sadece Okan Üniversitesi’nde olduğu için birinci tercihime Okan Üniversitesi Çince Mütercim Tercümanlık’ı yazdım. Kazandım.

Hazırlık sınıfında bizler tek kelime Çince bilmiyorduk, hocalarımız da tek kelime Türkçe bilmiyorlardı. Önce bunu çok zor olacağını düşünmüştüm. Daha sonra bunun dil öğrenmek için en doğru yöntem olduğunu anladım. Hazırlığın sonunda Çincem gayet iyi noktaya geldi.

Okan Üniversitesi Çince Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü seçme nedenlerimden biri de Çin’in en büyük ulusal kültür merkezi olan Konfüçyus Enstitüsü temsilciliğinin üniversitemizin bünyesinde yer alması oldu. Konfüçyus Enstitüsü deneyimli Çince uzmanlarıyla eğittiği öğrencileri, Çin’in saygın üniversitelerindeki yaz kurslarına ve değişim programlarına burslu olarak gönderiyor. Ben de o şanslı öğrencilerden biriyim.

Okan Üniversitesi’nin Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi ile olan anlaşması sayesinde girdiğim yeterlilik sınavında başarılı olunca ikinci sınıfı Çin’de Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi’nde okudum. Okul ve yurt ücretim karşılandığı gibi, aylık burs da aldım. Çin gökkuşağı gibi ülke. Harika geçen bir yıldan ve çok iyi bir eğitimden sonra okuluma döndüm.

Üçüncü sınıfın yazında kendimi geliştirmekle ilgili araştırmalar yapıyordum. Miami’deki Okan International University’de yaz okulu seçeneği çıktı karşıma. 8 haftalık yaz okulu programına katıldım. Çin deneyiminde sonra Miami de bambaşka bir macera oldu. Avrupa’dan, Güney Amerika’dan, Asya’dan gelenlerle aynı sınıfta eğitim aldım. Suudi Arabistanlı, İsviçreli, Brezilyalı arkadaşlarım oldu. Birbirinden çok farklı kültürleri tanıma şansı yakaladım. Çok çok eğlenceli bir dönemdi.

Üniversitemizin HappyLife Programı sayesinde sirtaki öğrendim. Dans etmeyi çok seviyorum. Bunun bir ders olarak okutulması inanılır gibi değil ama gerçek!

Üniversite sınavına hazırlanan arkadaşlarım, kendinizi tanıyın, sahip olduğunuz yeteneklere ve ilgilerinize göre seçimler yapın. O zaman gerçekten başarılı olabilirsiniz.