Çöpten Hazine Çıktı

MENU

İstanbul Okan Üniversitesi Sosyal Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstanbul Okan Üniversitesi Yenilikçi Tasarım Merkezi ve Çöpüne Sahip Çık Vakfı tarafından 3 Nisan 2015’te düzenlenmiş olan Çöpten Hazineye Şenliği birbirinden renkli tasarımlarla tamamlandı.

Farklı bölümlerden 100 öğrencinin katıldığı yarışmada, hem estetik hem fonksiyonel anlamda birbirinden güzel tasarımlar hayat buldu. Öğrenciler ilk önce “Çöp, Atık ve Geri Dönüşüm” konulu sunuma katılarak bilgilerini tazelediler. Ardından “Kullanılabilir Ürün ve Tasarım” konusunda bilgilendirilen İstanbul Okan Üniversiteli gençler proje gruplarına ayrılarak, atölye faaliyeti kapsamında kendilerine dağıtılan geri dönüşüm ürünlerini yardımcı materyaller aracılığıyla tasarıma dönüştürdüler.

Tasarım sunumların ardından; Ece Kuray, İngi Fernandez, Pınar Öztürk, Meriç Aktaş Ateş, Müge Çerman, Ezgi Yıldırım Saatçi’den oluşan jüri üyeleri, “yaratıcılık, uygunluk, kullanılabilirlik ve malzeme/atık yönetimi” çerçevesinde 12 grubu değerlendirdiler. Tüm kriter değerlendirmelerinden tam not alarak jürinin oy birliğiyle yarışmanın birincisi “Kirpi” adlı tasarımlarıyla Ayhan Oğlakçı – Sercan Uzunbay grubu oldu. Grup üyeleri SAMSUNG SM-T532 GALAXY TAB4 10,1 ile ödüllendirildiler. Tasarımları kullanım ve çöp çıkartmama kriterleri açısından da değerlendiren jüri, atık kullanımını minimum düzeyde tutan ve minimal bir tasarım gerçekleştiren Oğuzhan Çıtak – Erdi Karabayır – Erdem Ustaoğlu’ndan oluşan gruba özel ödül vererek Vakfın İstanbul Okan Üniversitesi’ndeki elçisi olarak seçti ve kendilerini davet ettiler. Geri dönüşümle kapak toplama fikrini işyerlerine özgü farklı bir tasarımla eğlenceli hale getiren Gizem Kızılay – Pınar Kızılay – İbrahim Can Etaş’tan oluşan bir başka grup da Start-up Bootcamp için ön görüşme ve destek ödülünü kazandı.

Katılımcıların tümüne sertifikalarının dağıtılması, kullanılan atıkların geri dönüşüm kutularına atılması ve işbirliklerinin filizlenmesi ile şenlik sona erdi. Bir sonraki şenliğe kadar öğrencilerin zihinlerini diri tutmaya devam etmelerini diliyoruz.

Galeri