Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı - PPL (A) - ATP(A) Eğitimi

MENU

Havayolları dâhil, tüm ticarî uçuşları yapabilecek, aletli uçuş ve seyrüsefer yetkisine sahip lisans sahibi pilotların alması gereken eğitimdir. PPL(A) ve ATP(A) eğitimlerinin birlikte verildiği bu sürece başlamak için en az 17 yaşında ve birinci sınıf sağlık sertifikasına sahip olunması gerekmektedir. Sağlık sertifikası, SHGM tarafından yetkilendirilmiş hastane veya sağlık kurumlarından alınmalıdır.
Yetkili Sağlık Kuruluşlarını görüntülemek için tıklayınız.

İki ayda bir açılacak olan kursumuz, başvuru yoğunluğuna göre daha kısa aralıklarla da açılabilir.

Teorik yer dersleri; PPL(A) için 144 saat, ATP(A) için ise 325 saati uzaktan, 325 saati ise sınıf ortamında olmak üzere toplam 650 saattir. Toplamda 794 saat olan bu süreçte günde tercihen 6 en fazla 8 ders saati eğitim planlanır. Başvuru sahiplerinin uygunluk durumlarına göre gündüz, akşam ve hafta sonu ders planlaması yapılabilir. Teorik eğitimler, İstanbul Okan Üniversitesinin Bahçelievler Havacılık Merkezinde, deneyimli öğretmenlerimiz tarafından verilmektedir. Kursiyerler toplam 9 dersin bir arada olduğu ve SHGM tarafından yapılan PPL(A) sınavından başarılı olmaları durumunda ATP(A) eğitimine devam ederler. Bu bölümde, kursiyerlerin toplam 14 dersten oluşan ve SHGM tarafından, her ders için ayrı ayrı yapılan ATP(A) sınavlarından başarılı olmaları gerekmektedir. Bütün sınavlarda geçme notu 100 üzerinden 75’tir. Ortalama 27 hafta süren bu eğitim, kursiyerlerin uygunluk durumuna göre 22 haftaya kadar bir sürede de tamamlanabilir.

Uçuş eğitimleri; AFA (Atlantic Flight Academy) tarafından tek motorlu DV-20, DA-40 (Diamond-20 ve 40), çift motorlu DA-42 (Diamond-42) uçakları ve 2 adet FNPT-II simülatör (ALSIM-ALX ve ALSIM-AL 250) ile verilmektedir. PPL(A) ve ATP(A) süreci için toplam 210:00 saatlik bir eğitimi kapsayan uçuş operasyonları, kursiyerlerin tercihine göre Çorlu/Tekirdağ ve Edremit/Balıkesir meydanlarında icra edilir. Uçuş eğitimi; meteorolojik şartlara göre değişiklik göstermekle birlikte, uçuşların ortalama tamamlanma süresi 12-13 ay civarıdır. Uçuşlar teorik yer dersleri ile eş zamanlı olarak da yapılabilir.

Eğitime başlamak için istenen belgeler;

 • Başvuru Formu (okulda doldurulacak)
 • SHGM tarafından yetkilendirilmiş hastanelerden alınan 1’inci Sınıf Sağlık Raporu
 • Noter onaylı Diploma veya Öğrenim Belgesi - 3 adet
 • Vesikalık Fotoğraf - 12 adet (kırmızı fonda)
 • Resmî Kurum için son 1 ayda alınmış “Arşiv Kaydı Yoktur” ibareli sabıka kaydı (e-Devletten alınabilir) -1 adet
 • İl Nüfus Müdürlüğü ya da Muhtarlıktan Nüfus Cüzdan Sureti (e-Devletten alınabilir) - 2 adet
 • İl Nüfus Müdürlüğü ya da Muhtarlıktan İkametgâh Belgesi (e-Devletten alınabilir) - 2 adet
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi - 3 adet
 • Kan Grubu Belgesi ( Kan Grubu Yazıyorsa Ehliyet Olabilir) - 1 adet
 • Mevcut Pilot Lisansları, Sertifikaları ve Logbookları fotokopileri
 • Varsa "Güvenlik Eğitimi" Sertifika Fotokopisi - 1 adet

Ortalama eğitim süresi: 18 - 22 ay