Staj Bilgileri

MENU

Zorunlu Staj Hakkında Sorular - Cevaplar

Aşağıda zorunlu stajla ilgili sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

• Zorunlu stajı ne zaman ve ne kadar süreyle yapmalıyım?
Mezun olabilmeniz için 2. sınıftan itibaren bölümden mezun olacağınız güne kadar olan zaman aralığında en az 20 iş günü kesintisiz staj yapmış olmanız gerekiyor. Zorunlu stajın tamamlanmış olması diploma ya da geçici mezuniyet belgesinin düzenlenmesi için mezuniyet yeterlilik kriterlerinden biri olarak aranmaktadır.

Birden fazla kez staj yapabilir miyim?
Evet, yapabilirsiniz. 20 iş gününün üzerinde staj yapma durumunda, kalan süre üniversitemiz Kariyer Merkezince yürütülmekte olan 'İş Yaşamına Hazırlık Programı'na sayılabilir. İş Yaşamına Hazırlık Programına kabul edilebilmek için Staj Komitesi uygunluğunun alınarak Kariyer Merkezine başvuru yapılması gerekir.

Daha önce zaten staj yaptım. Bunu zorunlu staj olarak saydırabilir miyim?
Bu stajı bölümümüz öğrencisiyken yaptığınıza dair belgeler bölüm staj koordinatörü tarafından uygun ve yeterli görülürse zorunlu stajınızı tamamlamış sayılırsınız.

Çift ana dal programındayım. Her iki bölüm için de ayrı ayrı staj yapmam gerekiyor mu?
Evet. Bağlı olduğunuz her iki bölüm için de birer staj yapmanız gerekli (Her bir diploma için bir staj esasına dayanarak).

Başka bir üniversiteden dikey veya yatay geçişle geldim. Önceki okulum için yaptığım stajı, zorunlu staj olarak saydırabilir miyim?
Hayır. Yeniden staj yapmanız gerekli.

Üniversite içinde dikey veya yatay geçiş ile bölüme girdim. Eski okul/ bölümümdeyken yaptığım staj geçerli olacak mı?
Eğer dikey geçiş yaptıysanız, hayır geçerli olmayacak; yeniden staj yapmanız gerekecek. Eğer yatay geçiş yaptıysanız, önceki stajınız bölüm staj koordinatörünün uygun görmesi durumunda geçerli sayılabilir.

Hâlihazırda zaten bir yerde çalışıyorum. Yine de staj yapmama gerek var mı?
Gerek olmayabilir. Eğitiminiz sırasında zaten düzenli ve devamlı olarak çalışmakta iseniz, durumunuzu belgelemeniz ve uygun görülmesi koşuluyla zorunlu stajdan muaf tutulabilirsiniz.

Stajı ne zaman yapabilirim?
Stajınızı yaz ya da yarıyıl tatillerinde yapabilirsiniz. Staj tarihleri, normal dönem dersleri ve yaz okulu tarihleri ile çakışamaz.

Staj yapacağım kurumu nasıl bulacağım?
Okan Üniversitesi’nde öğrenciler, Kariyer Merkezi aracılığıyla, işbirliği yapılan yüzlerce firmaya staj veya yarı zamanlı iş pozisyonları için başvuru yapabilirler. Kariyer merkezi tarafından sürekli olarak güncellenen açık pozisyonlar sayesinde öğrenciler aktif olarak başvuru alan firmalardan haberdar olurlar. Ayrıca kariyer merkezi aracılığıyla başvuru yapan öğrencilere şirketlerden kısa sürede geri dönüş sağlanır. Okan Üniversitesi Kariyer Merkezi, işbirliği yapılan firmalar ve iş ilanları hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki internet sitelerini inceleyebilirsiniz.

- Staj ve İs İlanları
- İsbirliklerimiz

Ayrıca, internet üzerinden çeşitli blog sitelerinde araştırma yaparak kendiniz şirket seçebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Staj yeri bulduktan sonra ne yapmam gerekiyor?
Öncelikle aşağıdaki 3 formu bilgisayarınıza kaydediniz:

Bir yerde staja kabul edildikten sonra aşağıdaki belgelerle bölüm staj koordinatörüne başvuru yapılması gerekiyor:

  • Elektronik olarak dolduracağınız Staj Başvuru Formu (formda sadece öğrenci ve kurum bilgileri kısmı doldurulacak)
  • Staj kabul yazısı: Şirketten imzalı ve kaşeli, staj tarihlerini ve departmanı belirten yazı ve 1 adet fotokopisi
  • Sabıka kaydı ve 1 adet fotokopisi
  • 1 adet ikametgâh belgesi ve fotokopisi
  • 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 2 adet öğrenci kimliği fotokopisi,
  • 1 adet vesikalık fotoğraf

Stajım sırasında sigortam okul tarafından karşılanacak mı?
Evet.

Sigortamı başlatmak için ne yapmalıyım?
Bölüm staj koordinatörüne belgeleriyle başvuru yapan aday, gerekli onay verildikten sonra insan kaynakları bölümüne yönlendirilir.

Staj yapacağım şirket sigortamı karşılayacaksa ne yapmalıyım?
Öğrencinin bölüm staj koordinatörüne gerekli belgelerle başvuru yapması yeterli olacaktır.

Staj yapacağım kurum benden bir belge isterse ne yapacağım?
Eğer bireysel başvurunuzu kabul eden kurum sizden zorunlu staja dair resmi bir belge isterse bölüm staj koordinatöründen alabilirsiniz.

Staj sırasında yapmam gereken bir şey var mı?
Evet. Staj Raporunu 20 gün boyunca her gün bilgisayarda doldurmanız gerekiyor. Staj raporunu stajı yaptığınız dönemi izleyen yarıyılın başlangıcından itibaren on beş gün içerisinde bölüm staj koordinatörüne ulaştırmalısınız. Staj raporları bölüm staj koordinatörü tarafından incelenecek ve gerekirse iş yeri ile temasa geçilerek kontrol edilecektir.

Stajın sonunda yapmam gereken bir şey var mı?
Evet. Staj yerinizdeki yetkiliye Staj Kurum Değerlendirme Formu iletmeniz gerekiyor. Yetkili kişiden kapalı bir zarf içinde teslim alacağınız değerlendirme formunu, Staj Raporu ile birlikte bölüm staj koordinatörüne ulaştırmalısınız. Süresi içinde belgeleri teslim etmeyen öğrencilerin stajları geçersiz sayılır.

Daha ayrıntılı bilgi için fakülte Staj Yönergesini lütfen dikkatle okuyun.