Geçmiş

MENU
2018
>>Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Bölümü AB Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanlıklarını yürüten Doç. Dr. Zeynep Alemdar’ın “Bitcoin ile İnsan Hakları Arasında Türkiye’de Yeniden AB’yi Düşünmek” başlıklı değerlendirme yazısı yayınlandı. (http://www.sosyaldemokratdergi.org/zeynep-alemdar-bitcoin-ile-insan-haklari-arasinda-turkiyede-yeniden-abyi-dusunmek/)(Şubat 2018)

>>Üniversitemiz Mecidiyeköy Kampüsünde, İstanbul Tartışma Kulübü ile işbirliği içerisinde “Mülteci Meselesini Nasıl Okumalı? Dünyada Durum ve Türkiye ile Karşılaştırma” başlıklı bir yuvarlak masa toplantısı yapıldı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği eski dış ilişkiler sorumlusu ve basın sözcüsü olan Metin Çorabatır ile Şehir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Şirin Duygulu Elcim’in konuşmacı olarak katıldığı toplantı; yapılan konuşmaların ardından çok taraflı tartışma oturumu ile tamamlandı. (Mart 2018)

>>İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ve Üniversitemiz işbirliğiyle “Avrupa Birliği Üyelik Sürecinde Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Paneli” gerçekleştirilmiştir. AB Araştırma ve Uygulama merkezimizin koordinasyonunda ve katılımında yer aldığı panelin konuşmacıları arasında Uluslararası İlişkiler Bölümü AB Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanlıklarını yürüten Doç Dr. Zeynep Alemdar yer almıştır. (Mart 2018)

>>İstanbul Okan Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen toplantılar kapsamında 16.04.2018 tarihinde düzenlenen “Gümrük Birliği Kazanımları, Sorunları ve Güncel Tartışmalar” konulu seminerde, Dr. Veyis Fertekligil tarafından sunum gerçekleştirilmiştir. Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri tarihsel olarak ele alınarak, gümrük birliğinin her iki taraf için öneminin ve ihtiyaçlarının neler olduğu değerlendirilmiştir. (Nisan 2018)
2017
>>TOBB Brüksel ofisinde, İstanbul Politikalar Merkezi ve İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından koordine edilen, Türkiye-AB ilişkilerinin güncel dinamiklerinin ele alındığı toplantıya, AB Araştırma ve Uygulama Merkezimiz adına, Merkez Başkanı Doç. Dr. Zeynep Alemdar katıldı. (Mart 2017)

>>Merkezimiz akademisyenleri, Uluslararası İlişkiler öğrencileri ile beraber Avrupa Günü kutlamasına katılım gösterdi. AB ve AB-Türkiye ilişkilerinin güncel meselelerinin ele alındığı toplantıya, Merkez araştırmacıları ve öğrencilerin haricinde farklı kurumlardan akademisyenler, uzmanlar, STK temsilcileri ve gazeteciler de katıldılar. (Mayıs 2017)

>>İstanbul Okan Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma Uygulama Merkezimiz, AB Bakanlığı tarafından 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen “Türkiye-AB İlişkilerinde Güncel Meseleler” konulu toplantıda temsil edildi. AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Selim Yenel ile katılımcı akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri arasında görüş alışverişinde bulunulan toplantıya Merkezimiz adına Dr. Öğr. Üyesi Aslıhan Turan Zara katıldı. Toplantıda, Türkiye-AB ilişkilerinde sorun yaratan temel konuların yanında, üyelik sürecine ilişkin yapıcı olması muhtemel adımlar üzerine de konuşuldu. (Aralık 2017)

>>2017’nin farklı tarihlerinde, AB Bakanlığı’nın AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik’in katılımıyla farklı Avrupa şehirlerinde gerçekleşen “Türkiye-AB Sivil Toplum Buluşmaları” toplantılarının Londra oturumuna Rektörümüz Şule Kut katıldı. Türkiye-AB ilişkilerinin değerlendirildiği ve Türkiye ve AB’nin ortak geleceğinin tartışıldığı toplantıların Brüksel’deki oturumuna ise üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Bölümü AB Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanlıklarını yürüten Doç. Dr. Zeynep Alemdar katılım gösterdi.
2016
>>Merkezimizi temsilen Zeynep Alemdar, Türkiye Avrupa Birliği Derneği’nin Avrupa Günü Kutlaması sebebiyle düzenlediği Avrupa Kimliği ve Türkiye konulu toplantıya katıldı (Mayıs 2016).

>>Merkezimiz, Uluslararası İlişkiler Bölümü ile işbirliği içinde, “AB Mali Yardımları ve Gençlik Programları Bilgilendirme Semineri” düzenledi. AB Bakanlığı yetkilileri katılımcılara AB mali yardımları ve Erasmus+ kapsamında yararlanma imkânı bulunan gençlik fonlarını tanıttılar. Öğrencilere gerek AB Bakanlığı ve Ulusal Ajans üzerinden yararlanılabilecek fonlar hem de doğrudan AB Komisyonu üzerinden yararlanılabilecek fonlar hakkında bilgi verildi (Mart 2016).

>> Avrupa Birliği ve Türkiye üzerine çeşitli medya organlarında yazılar yayımlandı:

Alemdar, Zeynep. “Will Turkey Help Europe on Refugees”, Judy Asks (Carnegie Europe). (http://carnegieeurope.eu/strategiceurope/?fa=62596), (27 Ocak 2016)

Alemdar, Zeynep. “Syrian refugee crisis can help "re-energise" relations between Turkey and the EU” Brussels Times. (http://www.brusselstimes.com/eu-affairs/5146/syrian-refugee-crisis-can-help-re-energise-relations-between-turkey-and-the-eu) (1 Mart 2016)

Alemdar, Zeynep. “Turkey needs more than the EU money”, Deutche Welle. http://www.dw.com/en/turkey-needs-more-than-the-eus-money/a-19094667 (6 Mart 2016)

>> Avrupa Birliği Bakanlığı’nın, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik’in katılımıyla Brüksel’de düzenlediği “Türkiye-AB Sivil Toplum Buluşmaları” başlıklı toplantılara Üniversitemiz Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi adına Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Zeynep Alemdar katıldı.
29 Kasım 2016'da gerçekleşen toplantıda Türkiye ve Belçika’dan akademisyenler ve sivil toplum temsilcileri yer aldı. Türkiye-AB ilişkilerinin değerlendirilerek Türkiye ve AB’nin ortak geleceğinin tartışıldığı toplantı farklı Avrupa şehirlerinde de düzenlenecek.
2015
>>Merkezimiz, Türkiye Avrupa Birliği Derneği ile işbirliği içinde Avrupa Günü Kutlaması sebebiyle düzenlediği Avrupa Kimliği ve Türkiye konulu panele katıldı (Mayıs 2015).

>>Merkez Direktörümüz, Romanya Bükreş’te gerçekleştirilen Europeanization Processes in the Black Sea Region konulu seminerde “Turkey, Pending Membership Challenges and Opportunities,” başlıklı bir konuşma yaptı (Aralık 2015).
2014
>>Merkezimizi temsilen Zeynep Alemdar, merkezi Avusturya Viyana’da bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nda gerçekleştirilen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Güvenlik Günleri toplantısına katıldı (Mayıs 2014).
2013
>>Merkez Direktörümüz, Makedonya Üsküp’te bulunan European Movement Macedonia isimli kuruluşta “European Integration through the Cooperation of the Parliaments, Civil Society and the Independent Regulatory Bodies in Southeast Europe,” konulu bir konuşma yaptı (Nisan 2013).
2012
>> Merkez Direktörümüz, Avrupa Parlamentosu’nda yer alan kadınlar için düzenlenen Lider Kadınlar için Yaz Akademisi’nde ‘Arap Baharında Kadının Rolü: Türkiye’de Kadınlarin Siyasete Katılımından Örnekler’ konulu bir konuşma yaptı. (Temmuz 2012)

>> Bilgi Üniversite’nden Jean Monnet Profesörü Ayhan Kaya ‘Migration and Integration in Europe: Backlash of Multiculturalism and Republicanism’ konulu bir konuşma yaptı. (4 Nisan 2012)

>> Turkish Policy Quarterly dergisi ortaklığında Young Visions for Europe and Turkey konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Almanya’nın Beyrut Üniversitesi’nden kendi imkânlarıyla yola çıkıp 21 Avrupa şehrini gezen Euroskop grubu İstanbul Okan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencileriyle buluştu. Etkinlikte, İstanbul Okan Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Umut Azak, Dr. Öğr. Üyesi Dr. Zeynep Alemdar, bağımsız araştırmacı Dr. Öğr. Üyesi Maya Arakon, ve Global İlişkiler Forumu’ndan Rana Birden Çorbacıoğlu Türkiye - AB ilişkilerinde sorunlu konular olarak bilinen temaları anlattı. (27 Nisan 2012)

>> Merkezimiz AB Uyum, Danışma, Yönlendirme Toplantısı’na katıldı. (26 Nisan 2012)
2011
>> European Stability Initiative’ın (ESI) kıdemli araştırmacılardan Nigar Göksel vize serbestliği konusunda ‘Visa-Free Travel? Turkey and the EU’ konulu seminer verdi. (15 Aralık 2011)

>> ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Özgehan Şenyuva ‘Türkiye Kamuoyu ve AB Üyeliği’ konulu seminer verdi. (23 Kasım 2011)

>> Merkezimiz İçişleri Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Dairesi Başkanlığı 6. AB Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısına katıldı. (1 Temmuz 2011)

>> Merkezimiz İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi Avrupa Günü kutlamalarına katıldı. (9 Mayıs 2011)

>> Merkezimiz İktisadi Kalkınma Vakfı ve Türkiye Avrupa Vakfı tarafından düzenlenen Avrupa Birliği sürecinin canlandırılması için sivil toplum girişimi toplantısına katıldı. (Nisan 2011)

>> Merkezimiz İçişleri Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Dairesi Başkanlığı 5. AB Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısına katıldı. (21 Nisan 2011)
2009
Merkezimiz Fransa'daki Rennes 1 Üniversitesinden ve Paris'teki Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS)'ten araştırmacılarla Maison de Science de l'Homme en Bretagne, (MSBH), tarafından desteklenen ‘La candidature Turque à l'Union Européenne: Turquie en reforme?’ konulu projeye ortak oldu. (2009-2011)
2008
Merkez sorumlumuz Zeynep Alemdar, Avrupa Birliği'nin davetlisi olarak 15- 22 Haziran 2008 tarihlerinde Avrupa Birliği Misafirler Programı'na katıldı.
2007
Merkezimiz ‘Whose Memory- Which Future’ İsveç Konsolosluğu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi'nin düzenlediği Yuvarlak Masa Toplantısı'na katıldı.
2006
İstanbul Okan Üniversitesi Avrupa Birliği Uygulama Araştırma Merkezi kuruldu.
2005
>> İstanbul Valiliği Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Merkezi ile İstanbul Okan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Avrupa Birliği Koordinatörlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı.

>> İstanbul Okan Üniversitesi Avrupa Birliği Koordinatörlüğü kuruldu.