Duyurular

1. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması'na başvuru zamanı

06 Kasım 2017

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun (TÜRKPATENT) üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği 1. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması'na başvurular başladı. Yarışma, Türkiye'nin sınai mülkiyet alanında daha ileri seviyelere taşınmasında önemli bir paydaş olan üniversitelerdeki patent potansiyelini ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Aynı zamanda üniversitelerde patent konusunda farkındalık oluşturulması ve bu bilincin artırılması, üniversite öğrencilerinin profesyonel meslek hayatında veya akademik çalışmalarda kullanacakları teknik bilgiye erişim sağlayacak kaynaklara hakim olması ve öğrencilerin ülkenin teknolojik gelişmesinde önemli bir yer tutan buluş faaliyetlerine özendirilmesi amaçlanıyor.

Yarışma süresince üniversite öğrencileri www.patentleturkiye.gov.tr internet adresi üzerinden online patent başvurusu yapabilirler. TÜRKPATENT'e yapılacak başvurular jüri tarafından değerlendirilerek, dereceye girenler ödüllendirilecek. Bu kapsamda birinciye 30 bin lira, ikinciye 20 bin lira, üçüncüye 10 bin lira para ödülü verilecek. İlk 6'ya kalanlara uluslararası buluş fuarlarına katılım imkanı sağlanacak. İlk 10'a girenler dizüstü bilgisayar, tablet gibi çeşitli ödüller alacak.

Başvuruların 31 Aralık 2017 tarihinde sona ereceği yarışmada dereceye girenlere ödülleri 2018 yılının Nisan ayında verilecek.